Do góry

Zredukuj blizny

Próżno szukać kogoś, kto nie ma żadnej blizny. Jej tworzenie się jest częścią normalnego procesu gojenia się rany. Większość nie wymaga specjalistycznego leczenia, goi się bez żadnej interwencji. Istnieją jednak blizny nieprawidłowe. Bywają zanikowe: skóra w ich obrębie jest cienka, pomarszczona, przypominająca bibułkę, albo twarde, czerwone, zgrubiałe, znacznie większe niż pierwotna rana. Takie blizny są nie tylko estetycznym problemem, ale przede wszystkim zdrowotnym, mogą bowiem powodować przykurcze, wywoływać ból i swędzenie.

Wyróżnia się następujące rodzaje blizn:

  • Blizny przerostowe - spotykane częściej u dzieci niż u dorosłych. Są efektem przerostu tkanki łącznej wlóknistej. Często powstają w wyniku oparzeń. Początkowo są zgrubiałe I twarde, o sinoczerwonym zabarwieniu, swędzące lub piekące. Mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy po zranieniu.
  • Keloidy (bliznowce) - guzy zbudowane z tkanki łącznej włóknistej; w odróżnieniu od przerostowych mają kształt wybrzuszeń powstałych nad brzegami rany. Są twarde, lśniące, sinoczerwone lub matowobiałe, bywają bolesne. Przyczyną tworzenia się takich blizn jest skłonność do nadmiernej produkcji kolagenu. Keloidy mogą pojawić się samoistnie lub w miejscach urazów (wtórne) nawet po dłuższym czasie od zranienia. Do ich powstania może też dojść po zadrapaniach, ukąszeniach, po szczepionkach ochronnych, tatuażach, zastrzykach, trądzikowych zmianach zapalnych. Najczęściej spotykane są w okolicach mostka, ramienia, płatków usznych, częściej u osób z ciemną niż jasną karnacją.
  • Przykurcze bliznowate - powstają tam, gdzie rana lub oparzenie spowodowało ubytek fragmentu skóry. Gdy brzegi zrastają się, dochodzi do przykurczu, który może obejmować też przyległe mięśnie i ścięgna, ograniczając zakres ruchu w stawach. Mocne naciągnięcie skóry prowadzi nawet do jej pękania. Sposób leczenia jest uzależniony od rodzaju blizny, jej umiejscowienia, a także od czasu, jaki upłynął od chwili zranienia. Leczenie bliznowców i blizn przerostowych jest bardzo trudne.

 

Metody leczenia:


Dobre efekty daje też mezoterapia mikroigłowa frakcyjna, mikrodermabrazja oraz miejscowe leki zmniejszające proces włóknienia. W ostatnim czasie nastąpił duży postęp w usuwaniu blizn za pomocą zabiegów laserowych. Wygładzają powierzchnię zmian i wyrównują ich barwę. Aby zwiększyć skuteczność i przeciwdziałać nawrotom, często łączy się różne metody. Wycinanie chirurgiczne bliznowców jest zawsze związane z ryzykiem powstania jeszcze większej zmiany bliznowatej.

Uwaga! Całkowite usunięcie zmian o charakterze przerostowym jest prawie niemożliwe, ale można spłaszczyć bliznę, poprawić jej kolor i elastyczność. Na co dzień można stosować makijaż korekcyjny specjalnymi preparatami do kamuflażu.


Żródło: Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Mała Encyklopedia Zdrowej i pięknej skóry, "Twój STYL", 2006, s. 9 

Zobacz inne porady

 

Pakiety fotodepilacji bez ograniczeń!

Takiej promocji w Yasumi Epil jeszcze nie było!!!

Pakiety fotodepilacji bez ograniczeń! Im więcej zabiegów tym więcej oszczędzasz!

- Każdy następny zabieg jest tańszy od poprzedniego

- Nie ma ograniczeń strefowych

- Sam decydujesz na jakie partie wykorzystasz rabat

- Oszczędzasz do -29%

Wiecej przeczytasz tutaj.

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?

Większości z nas zdarzyło się przesadzić kiedyś z ekspozycję na słońce. Pierwszym objawem oparzenia jest rumień, będący rezultatem rozszerzenia naczyń krwionośnych w skórze. Pojawia się po 4-6 godzinach od opalania się. Najsilniejszy jest po 12-24 godzinach.

Dowiedz się więcej.